DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Článek ze Zpravodaje města Letovice
(červen 2016)

Pozvánka na výstavu a shrnutí činnosti ZO ČSCH Letovice za rok 2015

Letovičtí chovatelé srdečně zvou všechny milovníky zvířat, chovatele a další zájemce k navštívení tradiční výstavy drobného zvířectva konané v Letovicích, v sobotu 2. července 2016 od 8 do 19 hod. a v neděli 3. července od 8 do 16 hodin v areálu Masarykovy střední školy Letovice. Výstavu pořádáme při příležitosti 80. výročí povýšení Letovic na město.  K vidění budou králíci, holubi a drůbež mnoha plemen, exotická zvířata, ovce, aj. Bude též možná projížďka na koni. Občerstvení bude zajištěno.  

Tímto děkujeme městu Letovice za podporu činnosti našeho spolku, Masarykově střední škole Letovice za poskytnutí prostor pro pořádání výstavy, a v neposlední řadě Jihomoravskému kraji za přidělení dotace na pořízení nových výstavních klecí.

V roce 2015 dosáhli členové Základní organizace Českého svazu chovatelů Letovice řady významných úspěchů nejen na okresní, ale i na celostátní úrovni. Z nejvýznamnějších lze jmenovat 2 čestné ceny na celostátních výstavách konaných v Lysé nad Labem, dále pak 2. místo v okresní soutěži mezi základními organizacemi okresu Blansko.
V soutěži o nejlepšího chovatele králíků okresu Blansko za rok 2015 obsadili naši členové první i druhé místo a třetí místo v soutěži o nejlepšího chovatele holubů.
Chovatelé z naší organizace získali v roce 2015 za všechny odbornosti (králíci, holubi a drůbež) celkem 26 čestných cen. Jmenovat lze rovněž přijetí jednoho z chovatelů do Klubu chovatelů králíků moravských modrých a následné 2. místo v klubové soutěži za rok 2015.

                                                                                                                                            Mgr. Ivana Kvapilová


Článek ze Zpravodaje města Letovice
(květen 2015)

Jarní prodejní výstavy králíků jsou za námi, a proto si dovoluji informovat občany o činnosti místních chovatelů.
Krátce o způsobu hodnocení králíků na výstavách. Každý králík je hodnocen odbornými  posuzovateli (kterých je v celé republice asi 100) z mnoha hledisek. Hodnotí se například hmotnost, průběh hřbetní linie, hrudní končetiny, pírko, srst, podsada, barva, pohlavní výraz a mnoho dalších kriterií. Například jenom u samotných uší se posuzuje jejich dálka, síla, osrstění, tvar či postavení.

Záleží potom na umění každého chovatele, jak umí sestavit chovné páry, postarat se a odchovat jejich potomky a následně vybrat ty nejlepší na výstavu. Zde se králíci vystavují většinou v 3-4 členných kolekcích, tzn. 3-4 králíci z jednoho, eventuálně dvou vrhů. Na každé výstavě pak několik kolekcí s nevyšším dosaženým bodovým ziskem obdrží čestnou cena, většinou v podobě poháru.

Na výstavách, které se postupně konaly v Lysicích, Rájci Jestřebí, Olešnici a Jevíčku, obdrželi následující letovští chovatelé celkem 8 čestných cen (Ivana Kvapilová 3x, Jan Kvapil 2x, Antonín Portl st. 1x, Antonín Portl ml. 1x, Vladimír Tesař 1x).

Zájemci o podrobnější výsledky a informace o Českém svazu chovatelů v Letovicích se mohou podívat na stránky: http://www.zocschletovice.websnadno.cz

                                                                                     Mgr. Ivana Kvapilová (ZO ČSCH Letovice)

 


Článek ze Zpravodaje města Letovice
(prosinec 2014)

Chovatelská sezóna pomalu vrcholí, a proto si dovolujeme seznámit letovské občany s činností a úspěchy chovatelů Základní organizace ČSCH Letovice. Naši členové se se svými odchovy aktivně účastní výstav na různé úrovni a celou sezónu se prezentují vysokovu kvalitou chovaných zvířat.

Jednou z nejvvýznamnějších akcí byla nepochybně výstava v Letovicích, která byla velmi úspěšná nejenom z hlediska návštěvnosti, ale i kvality vystavovaných zvířat. Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří podpořili realizaci této výstavy, především městu Letovice, ředitelce Masarykovy střední školy Letovice a všem, kteří tuto výstavu navštívili. Bez této podpory by bylo velmi obtížné výstavu uskutečnit.

Věříme, že stejnou nebo ještě vetší podporou bude moci počítat na další výstavě, která se uskuteční v červenci roku 2016.

První říjnový víkend proběhla v Boskovicích Okresní výstava drobného zvířectva. Letovičtí chovatelé zde letos dosáhli výborných výsledků. Zvítězili v odbornosti holubů, v odbornosti králíků obsadili těsně druhé místo. V celkovém pořadí se pak umístili na druhém místě. Soutěže se zúčastnilo celkem 7 základních organizací okresu Blansko.

Chovatelé z Letovic se účastní mimo jiné i výstav, které jsou významné v celorepublikovém měřítku a rovněž zde dosahují výborných výsledků. Z nejvýznamnějších lze za letošní rok jmenovat celostátní výstavu mladých králíků v Litovli. Dařilo se i na Výstavě Vysočiny v Bohdalově, zde získal čestnou cenu Josef Prchal za barneveldky zdrobnělé dvojlemované.

V současné době vrcholí přípravy na Celostátní výstavu drobného zvířectva v Lysé nad Labem a XI. Výstavu Moravy a Slezska v Přerově, kde budeme taktéž usilovat o kvalitní reprezentaci ZO ČSCH Letovice.

Nakonec chceme vyzvat další zájemce o chov drobného zvířectva, aby neváhali a rozšířili naše řady.
                                                             Mgr. Ivana Kvapilová (za ČSCH Letovice)

 


Článek o panu Zdeňku Kacetlovi
(7.6.2010, autor: předseda klubu NVH Jiří Studýnka)
 
Zdeněk Kacetl.nar.15.2.1931 bydliště- Letovice, městečko na řece Svitavě. NVH chová již 57 let. S přítelem Kacetlem se znám již pěknou řadu let ale až letos 2. října 2014 jsem ho navštívil po předešlé domluvě na přehlídce výletků v Novém Městě na Moravě. Každý rok při cestě do Holic na speciálky projíždím Letovicemi a vždy jsem si říkal i společně s Václavem Grófem že bychom ho měli navštívit. Skoro v 84 letech, tak vitálního pána potkáte jen zřídka a ten vztah k šaubům je nepřekonatelný. Řada z nás by dennodenní cestu / v zimě až 4 x za den/ nezvládla. K holubníku je 30 % stoupání po travnatém porostu v zimě ve sněhu a nebo námraze. Nevěřil jsem vlastním očím, jak přítel Zdeněk se pohybuje v takovém těžkém 60 m svažitém terénu. U nás na břeclavsku máme lyžařskou sjezdovku v obci Němčičky mezi vinohrady i se šleprem ale to je jen nakloněná rovina podle svahu, který musí přítel Kacetl dennodenně zdolávat a překonávat nepřízeň počasí. Ty fota, jsou z návštěvy u přítele Kacetla. Diplom je z 8.speciální výstavy konané v Brně v roce 1963. Jeden z mála pamětníků je přítel Oldřich Suchomel, který byl členem výstavního výboru.
              Vážený příteli, máte můj obdiv k plemeni holubů NVH ,které společně chováme a jak se pro ně  obětujete.Díky vám za všechny členy klubu NVH.
                                                 -  předseda klubu NVH Jiří Studýnka.
 
Kacetl ZdeněkKacetl Zdeněk, německý výstavní holubKacetl, Německý výstavní holubKacetl, Německý výstavní holub
aktualizováno: 06.01.2021 12:34:33